fbpx

3 powody dlaczego warto kupić działkę leśną

Kojąca zmysły cisza, świeży zapach sosnowych igieł – a to wszystko na własnej działce. Piękna wizja? Właśnie taka jest w oczach coraz większej liczby kupujących nieruchomości. Działki z lasem cieszą się coraz większa popularnością. Często stanowią atrakcyjną alternatywę inwestycyjną wobec innych rodzajów działek. 

 

Działka leśna jako lokata kapitału

Inflacja i kryzys gospodarczy skłaniają posiadaczy oszczędności do ulokowania swojego kapitału. Działka leśna w zależności od lokalizacji i stanu może kosztować kilka – kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Działkę o powierzchni około 10 ar można nabyć już za niecałe 50 tysięcy złotych. Jest to propozycja szczególnie dla osób, które choć nie posiadają setek tysięcy na koncie, chcą uchronić swoje oszczędności przed inflacją.

 

Źródło opału na zimę

Gwałtowne podwyżki cen opału są szczególnie uciążliwe dla ogrzewających domy w sposób tradycyjny. Wielu postanawia zamienić węgiel na drewno w poszukiwaniu oszczędności. Rezultat był do przewidzenia – ceny drewna na opał również poszybowały w górę. W komfortowym położeniu znajdują się właściciele lasów, którzy mogą ściąć swoje drzewo na opał, o ile dopuszczają na to lokalne przepisy. 

Ceny opału rujnują domowy budżet, więc kupujesz działkę leśną, ścinasz drzewo i cieszysz się ciepłem domowego kominka? Jest pewien szkopuł. Drzewo ścięte z myślą o tym sezonie grzewczym to pomysł absurdalny. Drewno musi wyschnąć, by można było pozyskać z niego ciepło. Drzewa iglaste schną ok. 1 roku, drzewa liściaste potrzebują ok. 2 lat. Niemniej jednak zakup lasu z myślą o następnych zimach nadal okazuje się słuszną decyzją, zwłaszcza, że nic nie wskazuje na spadki cen opału. 

 

działka leśna, czy warto
Las z polaną pośrodku – za taką nieruchomość wielu jest gotowych nawet przepłacić.

 

Terapia lasem

Kupno działki leśnej to nie tylko korzyść dla naszego portfela, ale także zdrowia. W sezonie zimowym powraca problem złej jakości powietrza. Las jest naturalnym oczyszczaczem powietrza, przebywanie w nim chroni nas przed szeregiem chorób i dolegliwości spowodowanych przez wdychanie zanieczyszczeń. 

Drugą zaletą jest pozytywny wpływ lasu na zdrowie psychiczne. Nie tylko leśna cisza i spokój koi nerwy, niektórzy odczuwają poprawę nastroju już na sam widok drzew w pobliżu. W ofertach nieruchomości zawierających tereny zielone coraz częściej podkreśla się rolę naturalnego środowiska w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Nie bierze się to znikąd – zapotrzebowanie na miejsca odetchnięcia i regeneracji sił ciągle rośnie. 

 

Las nie musi być miejscem, gdzie udajemy się tylko na spacer z psem lub w celu ucieczki od miejskiego zgiełku. Zakup działki leśnej to nie tylko korzyść dla naszych finansów, ale także dla nas samych – zdrowia i samopoczucia. 

Dołącz do dyskusji

jeden × trzy =

Porównaj oferty

Porównaj